Skip to content

100 Fisher Dr

Franklin Park, NJ 08823

Built 1986

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 1, 2004

Property Information

Block34.02
Lot16.03
QualifierC0204
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2407

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,598
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
40%
Improvement Value:$243,900
60%
Total Assessment$403,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,192+2.8%
2024$6,024+3.6%
2023$5,813+1.6%
2022$5,724+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,598DeedBook 5612, Page 2128

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 5167, Page 1542

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 2300, Page 892

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 1895, Page 104

Property Sale

Sale
$106,485
DeedBook 1612, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1986