Skip to content

77 Fisher Dr

Franklin Park, NJ 08823

Built 1986

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block34.02
Lot16.03
QualifierC2502
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2407

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,138
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
45%
Improvement Value:$192,800
55%
Total Assessment$352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,227+4.6%
2024$4,995+16.1%
2023$4,301+3.0%
2022$4,177+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,138DeedBook 7464, Page 1478

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6261, Page 3578

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5679, Page 2445

Property Sale

Sale
$141,900
DeedBook 5198, Page 3395

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1638, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1986