Skip to content

82 Fisher Dr

Franklin Park, NJ 08823

Built 1986

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 26, 2024

Property Information

Block34.02
Lot16.03
QualifierC2506
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2407

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,138
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
45%
Improvement Value:$197,400
55%
Total Assessment$357,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,290+4.5%
2024$5,063+15.6%
2023$4,379+2.9%
2022$4,256+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,138DeedBook 7581, Page 1395

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 6619, Page 1571

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 5744, Page 2018

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5625, Page 440

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 2331, Page 866

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 1914, Page 712

Property Sale

Sale
$88,450
DeedBook 1627, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1986