Skip to content

40 Fisher Dr

Franklin Park, NJ 08823

Built 1986

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 7, 2026

Property Information

Block34.02
Lot16.03
QualifierC2716
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2407

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,138
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
42%
Improvement Value:$218,900
58%
Total Assessment$378,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,315+4.4%
2024$5,089+23.5%
2023$4,123-1.3%
2022$4,177+7.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,138DeedBook 7476, Page 155

Property Sale

Sale
$269,900

To:

Sq Ft1,138DeedBook 7425, Page 2777Recorded2/17/2022

Property Sale

Sale
$155,500

To:

Sq Ft1,138DeedBook 7159, Page 3601Recorded10/17/2019

Property Sale

Sale
$108,000

To:

Sq Ft1,138DeedBook 7135, Page 3411Recorded7/26/2019

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 5577, Page 2175

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 2165, Page 762

Property Sale

Sale
$83,377
DeedBook 1634, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1986