Skip to content

81 Claremont Rd

Franklin Park, NJ 08823

Built 1957

Last Sale Date
Aug 22, 2067

Property Information

Block34.03
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,008
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$321,300
60%
Improvement Value:$210,600
40%
Total Assessment$531,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,391+2.6%
2024$8,176+19.4%
2023$6,851+1.0%
2022$6,786-1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$378,500

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 6929, Page 2639Recorded12/22/2016

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6336, Page 3529

Property Built

Built

Year Built: 1957