Skip to content

83 Pear Tree La

Franklin Park, NJ 08823

Built 1987

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Sep 16, 2025

Property Information

Block34.04
Lot8.01
QualifierC0113
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2405

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,584
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
40%
Improvement Value:$247,400
60%
Total Assessment$412,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,329-0.5%
2024$6,362+12.6%
2023$5,650+1.7%
2022$5,557+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

DeedBook 7639, Page 1763

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 7055, Page 2109

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 7033, Page 3685Recorded4/4/2018

Property Sale

Sale
$110,500

To:

DeedBook 2094, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$93,115

To:

DeedBook 1545, Page 303