Skip to content

38 Amberly Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2015

Property Information

Block34.06
Lot16.05
QualifierC0134
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2409

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,466
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
45%
Improvement Value:$228,300
55%
Total Assessment$418,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,157+2.8%
2024$5,987+7.9%
2023$5,551+1.7%
2022$5,455+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$136,600
DeedBook 2319, Page 566

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 2192, Page 605

Property Sale

Sale
$140,644
DeedBook 1709, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1988