Skip to content

46 Amberly Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block34.06
Lot16.05
QualifierC0148
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2409

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,598
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
43%
Improvement Value:$247,000
57%
Total Assessment$437,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,410+2.5%
2024$6,256+6.8%
2023$5,860+1.5%
2022$5,772+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,598DeedBook 7448, Page 3441

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,598DeedBook 6924, Page 3783Recorded12/5/2016

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5778, Page 2545

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2260, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1988