Skip to content

63 Amberly Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block34.06
Lot16.05
QualifierC0158
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2409

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,524
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
41%
Improvement Value:$278,700
59%
Total Assessment$468,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,503+2.4%
2024$6,348+6.4%
2023$5,966+1.5%
2022$5,880+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,524DeedBook 7453, Page 2452

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,524DeedBook 7137, Page 1297Recorded7/29/2019

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 7111, Page 1283Recorded4/15/2019

Property Sale

Sale
$81,497
DeedBook 5194, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1988