Skip to content

75 Amberly Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Feb 20, 2014

Property Information

Block34.06
Lot16.05
QualifierC0164
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page24-9

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,138
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
44%
Improvement Value:$203,700
56%
Total Assessment$363,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,283+4.5%
2024$5,055+10.1%
2023$4,591+2.6%
2022$4,473+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft1,138DeedBook 6703, Page 1279

Property Sale

Sale
$252,100
DeedBook 5918, Page 2194

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 5378, Page 1169

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5015, Page 928

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1823, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1988