Skip to content

3 Townsend Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Date
Feb 10, 2006

Property Information

Block34.06
Lot16.05
QualifierC0173
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2409

Building Details

Building Class39
Description1SF/ML/MOD
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
16%
Improvement Value:$105,000
84%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,254-6.2%
2024$2,403-12.9%
2023$2,759-2.3%
2022$2,824-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1711, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1988