Skip to content

35 Townsend Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$264,500
Last Sale Date
May 9, 2005

Property Information

Block34.06
Lot16.05
QualifierC0182
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2409

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,510
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
46%
Improvement Value:$222,500
54%
Total Assessment$412,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,078+3.1%
2024$5,897+8.3%
2023$5,447+1.8%
2022$5,349+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$264,500

To:

Sq Ft1,510DeedBook 5739, Page 3394

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 2223, Page 194

Property Sale

Sale
$130,997
DeedBook 1709, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1988