Skip to content

45 Townsend Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 11, 2005

Property Information

Block34.06
Lot16.05
QualifierC0201
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2409

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,584
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
44%
Improvement Value:$243,100
56%
Total Assessment$433,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,357+2.5%
2024$6,200+7.0%
2023$5,796+1.6%
2022$5,706+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 5742, Page 404

Property Sale

Sale
$163,500
DeedBook 5015, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1988