Skip to content

16 Townsend Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 9, 2010

Property Information

Block34.06
Lot16.05
QualifierC0227
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2409

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,584
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
44%
Improvement Value:$241,800
56%
Total Assessment$431,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,339+2.6%
2024$6,181+7.1%
2023$5,774+1.6%
2022$5,684+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 6345, Page 3853

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5771, Page 1458

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 2071, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1988