Skip to content

2 Amberly Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 21, 2021

Property Information

Block34.06
Lot16.05
QualifierC1013
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2409

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,052
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
46%
Improvement Value:$187,800
54%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,068+5.0%
2024$4,826+11.5%
2023$4,328+2.9%
2022$4,204+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,052DeedBook 7301, Page 2943

Property Sale

Sale
$230,200
DeedBook 6111, Page 3412

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 5886, Page 184

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 5457, Page 2145

Property Sale

Sale
$100,053
DeedBook 1758, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1988