Skip to content

33 Amberly Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block34.06
Lot16.05
QualifierC1213
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2409

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,052
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
46%
Improvement Value:$187,800
54%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,068+5.0%
2024$4,826+11.5%
2023$4,328+2.9%
2022$4,204+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,052DeedBook 7387, Page 3383

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 6227, Page 1165

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 5736, Page 1796

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5523, Page 3849

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 2316, Page 50

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 2218, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1988