Skip to content

71 Amberly Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block34.06
Lot16.05
QualifierC1615
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2409

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,052
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
46%
Improvement Value:$187,800
54%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,068+5.0%
2024$4,826+11.5%
2023$4,328+2.9%
2022$4,204+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 6009, Page 2859

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2067, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1988