Skip to content

73 Chelsea Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Jan 4, 2013

Property Information

Block34.07
Lot16.07
QualifierC0023
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2410

Building Details

Building Class39
Description2SF TOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,452
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
46%
Improvement Value:$220,900
54%
Total Assessment$410,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,056+3.0%
2024$5,879+8.3%
2023$5,427+1.8%
2022$5,329+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000

To:

Sq Ft1,452DeedBook 6593, Page 2626

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook 5246, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1988