Skip to content

49 Chelsea Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 11, 2014

Property Information

Block34.07
Lot16.07
QualifierC0043
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2410

Building Details

Building Class39
Description2SF TOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,598
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
44%
Improvement Value:$240,600
56%
Total Assessment$430,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,323+2.6%
2024$6,164+7.1%
2023$5,754+1.6%
2022$5,663+2.9%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,598DeedBook 6736, Page 3578

Property Sale

Sale
$268,500
DeedBook 5631, Page 3042

Property Sale

Sale
$114,098
DeedBook 5114, Page 19

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 2341, Page 671

Property Sale

Sale
$154,900

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 1888, Page 641

Property Sale

Sale
$141,878
DeedBook 1705, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1988