Skip to content

41 Caitlin Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Jul 11, 2016

Property Information

Block34.07
Lot16.07
QualifierC0082
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2410

Building Details

Building Class39
Description1SF CONDO
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,150
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
44%
Improvement Value:$201,600
56%
Total Assessment$361,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,254+4.6%
2024$5,024+10.3%
2023$4,555+2.7%
2022$4,437+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$169,000

To:

Sq Ft1,150DeedBook 6891, Page 644

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5448, Page 3847

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 2290, Page 551

Property Sale

Sale
$106,500
DeedBook 1771, Page 94

Property Sale

Sale
$108,963
DeedBook 1707, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1988