Skip to content

60 Edward Dr

Franklin Park, NJ 08823

Built 1991

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
May 2, 2017

Property Information

Block34.10
Lot59.01
QualifierC0311
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2416

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,249
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
41%
Improvement Value:$201,300
59%
Total Assessment$341,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,247+0.7%
2024$5,209+14.6%
2023$4,546+2.7%
2022$4,428+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Sq Ft1,249DeedBook 6965, Page 987

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 6160, Page 1927

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 5824, Page 1062

Property Sale

Sale
$97,931
DeedBook 1807, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1991