Skip to content

238 Lenox Place

Somerset, NJ 08873

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2018

Property Information

Block340
Lot51
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6004

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,732
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
50%
Improvement Value:$247,400
50%
Total Assessment$497,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,638+1.2%
2024$7,550+13.2%
2023$6,669+2.6%
2022$6,500+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$141,000
DeedBook 5033, Page 858

Property Sale

SaleMulti
$37,990
DeedBook 1277, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1973