Skip to content

260 Lenox Place

Somerset, NJ 08873

Built 2009

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Sep 12, 2019

Property Information

Block340
Lot64.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6004

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage3,378
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$252,600
38%
Improvement Value:$405,300
62%
Total Assessment$657,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,094-0.7%
2024$10,166+9.6%
2023$9,277+1.1%
2022$9,175+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To: Pujeh, Malvin M.& Massaquoi,Messie

Sq Ft3,378DeedBook 7162, Page 336Recorded10/25/2019

Property Sale

Sale
$392,500

From: BANK OF AMERICA NA,

To: EDEN GRACE PROPERTY LLC

Sq Ft3,378DeedBook 7114, Page 2500Recorded5/1/2019

Property Sale

Sale
$1,000

From: MUSTAPHA, BOLANLE E., BY SHERIFF

To: BANK OF AMERICA NA,

Sq Ft3,378DeedBook 7039, Page 2939Recorded4/30/2018

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 6294, Page 1216

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5808, Page 3761

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 2282, Page 154

Property Sale

Sale
$40,000

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 1512, Page 45