Skip to content

340 Girard Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1960

Last Sale Price
$34,500
Last Sale Date
Oct 15, 1971

Property Information

Block343
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6005

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,274
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,400
60%
Improvement Value:$174,900
40%
Total Assessment$432,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,871+2.0%
2024$6,734+17.5%
2023$5,731+3.5%
2022$5,537+5.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$34,500

To: Stevenson, Rosetta M.

Sq Ft1,274DeedBook 1249, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1960