Skip to content

391 W Point Ave

Somerset, NJ 08873

Public Property

Last Sale Price
$1,692,000
Last Sale Date
Jul 27, 2006

Property Information

Block345
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6005

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$256,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$2,235+2.4%
2009$2,181+1.6%
2008$2,147+5.2%
2007$2,042+6.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,692,000

To:

DeedBook 5933, Page 3003

Property Sale

SaleMulti
$62,300
DeedBook 1624, Page 639