Skip to content

407 W Point Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1963

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block346
Lot29
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,288
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$280,000
53%
Improvement Value:$245,200
47%
Total Assessment$525,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,159+0.7%
2024$8,105+10.9%
2023$7,307+2.1%
2022$7,154+3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$310,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 7389, Page 1199Recorded10/5/2021

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 6952, Page 2323Recorded4/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 1963