Skip to content

440 Wheeler Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1968

Last Sale Date
Aug 26, 2069

Property Information

Block348
Lot47
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6101

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,944
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
49%
Improvement Value:$274,100
51%
Total Assessment$534,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,155+0.7%
2024$8,101+10.9%
2023$7,302+2.1%
2022$7,149+3.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$470,000

To: Olivera, Hugo C Hernandez

Sq Ft1,944DeedBook 7440, Page 3166Recorded4/28/2022

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 2120, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1968