Skip to content

31 Spring St

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$393,000
Last Sale Date
May 16, 2018

Property Information

Block349.02
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6101

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,429
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,700
55%
Improvement Value:$310,500
45%
Total Assessment$689,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,770+2.6%
2024$10,497+9.2%
2023$9,609+2.2%
2022$9,402+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$393,000

From:

To:

Sq Ft2,429DeedBook 7060, Page 1049Recorded7/30/2018

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6282, Page 1692

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 1546, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1965