Skip to content

182 Berger St

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 13, 1999

Property Information

Block349.02
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6101

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,575
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$365,700
65%
Improvement Value:$196,900
35%
Total Assessment$562,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,117+4.3%
2024$8,738+15.2%
2023$7,588+3.5%
2022$7,328+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 1260, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1965