Skip to content

194 Berger St

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Date
Jul 11, 2018

Property Information

Block359
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6101

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,676
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,200
61%
Improvement Value:$233,600
39%
Total Assessment$598,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,566+3.8%
2024$9,215+13.3%
2023$8,136+3.1%
2022$7,890+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1612, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1965