Skip to content

733 Canal RdSomerset, NJ 08873

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2011

Property Information

Block36.01
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCP
Sq Footage2,885
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$396,000
56%
Improvement Value:$307,300
44%
Total Assessment$703,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,652+10.8%
2024$9,614+1.5%
2023$9,469-0.1%
2022$9,479-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,500
DeedBook 5603, Page 1630

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 1601, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1967