Skip to content

705 Canal RdSomerset, NJ 08873

Other Exempt

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jan 15, 1998

Property Information

Block36.01
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningCP
Sq Footage---
Acreage98.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,513,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,513,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$7,047-0.7%
2000$7,094+6.4%
1999$6,666+608.5%
1998$941
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

DeedBook 2155, Page 869