Skip to content

689 Canal RdSomerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Oct 20, 2014

Property Information

Block36.01
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningCP
Sq Footage1,470
Acreage5.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,300
61%
Improvement Value:$242,800
39%
Total Assessment$630,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,750+9.2%
2024$8,927-0.0%
2023$8,929-0.3%
2022$8,959-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft1,470DeedBook 6753, Page 2007

Property Sale

Sale
$71,250
DeedBook 1287, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1958