Skip to content

22 Suydam RdSomerset, NJ 08873

Built 1800

Last Sale Date
Jan 5, 2016

Property Information

Block36.01
Lot20.01
QualifierX
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage3,330
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,500
36%
Improvement Value:$33,100
64%
Total Assessment$51,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$1,035+8.0%
2011$958-4.8%
2010$1,007+2.0%
2009$987+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1800