Skip to content

6 Barge LaSomerset, NJ 08873

Built 1999

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Mar 29, 2012

Property Information

Block36.01
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage5,412
Acreage2.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$415,000
40%
Improvement Value:$626,700
60%
Total Assessment$1,041,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,138-0.3%
2024$15,176+1.9%
2023$14,888-0.8%
2022$15,013+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft5,412DeedBook 6557, Page 3477

Property Sale

Sale
$420,980
DeedBook 2231, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1999