Skip to content

17 Barge LaSomerset, NJ 08873

Built 2000

Last Sale Date
Dec 27, 2001

Property Information

Block36.01
Lot31
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage4,283
Acreage2.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$434,500
36%
Improvement Value:$775,500
64%
Total Assessment$1,210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,446-0.8%
2024$17,588+0.3%
2023$17,530-1.0%
2022$17,706+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$456,857
DeedBook 2279, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 2000