Skip to content

9 Nevius PlSomerset, NJ 08873

Built 1999

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Mar 9, 2018

Property Information

Block36.01
Lot40
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage4,136
Acreage2.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
35%
Improvement Value:$810,200
65%
Total Assessment$1,243,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,044-0.8%
2024$17,183+0.7%
2023$17,067-1.0%
2022$17,232+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000

To:

Sq Ft4,136DeedBook 7029, Page 3766

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft4,172DeedBook 6706, Page 478Recorded3/18/2014

Property Sale

Sale
$465,108
DeedBook 2268, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1999