Skip to content

34 People'S Line RdSomerset, NJ 08873

Built 1998

Last Sale Price
$348,477
Last Sale Date
Nov 25, 1998

Property Information

Block36.01
Lot46
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage2,772
Acreage2.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$432,300
47%
Improvement Value:$487,600
53%
Total Assessment$919,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,604+0.8%
2024$13,492+5.2%
2023$12,827-0.5%
2022$12,892+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$348,477

To:

Sq Ft2,772DeedBook 2234, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1998