Skip to content

60 Suydam RdSomerset, NJ 08873

Built 1999

Last Sale Date
Apr 21, 2025

Property Information

Block36.01
Lot73
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage4,150
Acreage2.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$392,700
34%
Improvement Value:$747,700
66%
Total Assessment$1,140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,533-0.7%
2024$15,645+0.6%
2023$15,555-1.0%
2022$15,707+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$660,000

To:

DeedBook 5659, Page 1480

Property Sale

Sale
$445,982

To:

DeedBook 2241, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1999