Skip to content

68 Suydam RdSomerset, NJ 08873

Built 1999

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block36.01
Lot75
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage4,566
Acreage2.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$392,700
41%
Improvement Value:$570,400
59%
Total Assessment$963,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,063-0.1%
2024$14,079+2.3%
2023$13,756-0.8%
2022$13,866+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft4,566DeedBook 6145, Page 2719

Property Sale

Sale
$371,148
DeedBook 2246, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1999