Skip to content

615 S Middlebush RdSomerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block36.01
Lot9.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage---
Acreage2.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$344,200
59%
Improvement Value:$237,200
41%
Total Assessment$581,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,880-6.2%
2024$9,466-1.1%
2023$9,567-0.2%
2022$9,589-1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 5939, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 1986