Skip to content

21 Macafee Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1966

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 31, 2000

Property Information

Block361
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6102

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,023
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$371,300
59%
Improvement Value:$262,100
41%
Total Assessment$633,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,034+3.3%
2024$9,714+11.5%
2023$8,709+2.7%
2022$8,478+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To: Cliatt, Denise V

Sq Ft2,023DeedBook 2319, Page 225

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 2132, Page 441

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 1636, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1966