Skip to content

207 Berger St

Somerset, NJ 08873

Built 1967

Last Sale Date
Mar 13, 2069

Property Information

Block361
Lot94
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6102

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,575
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$366,100
64%
Improvement Value:$204,800
36%
Total Assessment$570,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,223+4.2%
2024$8,850+14.7%
2023$7,717+3.4%
2022$7,460+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$383,000

From:

To:

Sq Ft1,575DeedBook 7226, Page 2737Recorded7/10/2020

Property Sale

Sale
$231,500
Sq Ft1,575DeedBook 7147, Page 3399Recorded9/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1967