Skip to content

211 Jfk Blvd

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Price
$37,882
Last Sale Date
Aug 17, 1973

Property Information

Block362
Lot71
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6202

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,991
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$335,400
60%
Improvement Value:$221,700
40%
Total Assessment$557,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,875+7.9%
2024$8,228+10.5%
2023$7,447+0.2%
2022$7,435+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$37,882

To: Rojek, Richard C. & Joan V.

Sq Ft1,991DeedBook 1286, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1964