Skip to content

34 Leupp La

Somerset, NJ 08873

Built 1960

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 22, 1994

Property Information

Block364
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6202

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,283
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$370,400
57%
Improvement Value:$282,200
43%
Total Assessment$652,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,267+3.1%
2024$9,962+10.8%
2023$8,994+2.5%
2022$8,771+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,500
DeedBook 1281, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1960