Skip to content

63 Drake Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1966

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Jun 19, 1997

Property Information

Block367
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6102

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,960
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$368,700
59%
Improvement Value:$260,300
41%
Total Assessment$629,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,963+7.7%
2024$9,250+12.0%
2023$8,256+0.2%
2022$8,242+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000

To:

Sq Ft1,960DeedBook 2119, Page 120

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 1943, Page 443

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 1481, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1966