Skip to content

55 Sherborne St

Somerset, NJ 08873

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block37.02
Lot3.01
QualifierC0090
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class39
Description2S 1C TWNHME
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,575
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
35%
Improvement Value:$297,100
65%
Total Assessment$457,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,165+4.5%
2024$6,856+6.5%
2023$6,438+3.0%
2022$6,251+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$257,500

From:

To:

Sq Ft1,575DeedBook 6899, Page 2980Recorded8/31/2016

Property Sale

Sale
$120,990

To:

DeedBook 2111, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1997