Skip to content

1 Edith Dr

Somerset, NJ 08873

Built 2004

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block37.02
Lot5.04
QualifierC2501
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3501

Building Details

Building Class39
Description2SFR
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage2,067
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
38%
Improvement Value:$313,500
62%
Total Assessment$503,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,638+1.0%
2024$7,565+11.1%
2023$6,811+2.7%
2022$6,632+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,067DeedBook 7421, Page 2134

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6513, Page 1957

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 6409, Page 3886

Property Sale

Sale
$332,400
DeedBook 5683, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 2004