Skip to content

2 Arrowhead LaSomerset, NJ 08873

Built 1998

Last Sale Price
$712,000
Last Sale Date
Aug 22, 2008

Property Information

Block37.02
Lot54
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage5,516
Acreage2.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$415,300
40%
Improvement Value:$628,400
60%
Total Assessment$1,043,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,232-0.3%
2024$15,276+1.8%
2023$15,003-0.8%
2022$15,131+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$712,000

To:

Sq Ft5,516DeedBook 6160, Page 834

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 5129, Page 3011

Property Sale

Sale
$449,999

Property Built

Built

Year Built: 1998