Skip to content

30 Mattawang DrSomerset, NJ 08873

Built 1998

Last Sale Price
$846,600
Last Sale Date
Mar 21, 2006

Property Information

Block37.02
Lot66
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2SFR 3CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage6,295
Acreage2.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$422,500
35%
Improvement Value:$786,900
65%
Total Assessment$1,209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,495-1.1%
2024$17,688-0.5%
2023$17,773-1.1%
2022$17,966+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$846,600

To:

Sq Ft6,295DeedBook 5887, Page 3823

Property Sale

Sale
$473,620
DeedBook 2186, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1998